Kredyty dla dłużników

Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród dłużników jest zaciąganie kolejnych pożyczek, które mają pokryć obecne zobowiązania. Czy jednak rozwiązanie to ma jakikolwiek sens? Jakie kredyty są najlepsze dla dłużników?

Kredyty a pętla zadłużenia

Generalnie, zaciąganie kredytów przez osoby zadłużone to często najprostsza droga do pętli zadłużenia. Jeśli robi się to bez opamiętania i racjonalnego planu, skończy się z pewnością katastrofą. Jednakże, rozsądny plan i wybór odpowiedniego kredytu mogą uchronić przed pętlą zadłużenia lub nawet pomóc się z niej wydostać.

Jak wybrać kredyt?

Niewątpliwie, ażeby pożyczka była dłużnikowi pomocna, musi on ją dobrze wybrać. Na pewno powinna być więc ona jak najtańsza. Oprocentowanie również musi być korzystne dla klienta. Jednakże, zdecydowanie najważniejszy jest termin spłaty pożyczki oraz wysokość rat. Im niższe raty i odleglejszy termin spłaty, tym bardziej opłacalne jest wzięcie pożyczki przez dłużnika. Trzeba pamiętać o tym, że rozłożenie kredytu na więcej rat wiąże się zwykle z podniesieniem jego ceny. Nie należy się tym jednak zrażać, gdyż priorytetem jest właśnie jak najmniejsza wysokość rat.

Bez wątpienia, przed podpisaniem umowy kredytowej konieczne jest dokonanie dokładnych obliczeń. Chodzi o to, aby upewnić się, że dany kredyt będzie pomocny. W przeciwnym wypadku można tylko wpędzić się w jeszcze większe kłopoty. Wydaje się, że warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Posiadający doświadczenie doradca kredytowy znajdzie dla klienta najlepszy kredyt. Ponadto, doradzi, czy w ogóle w danej sytuacji zaciąganie pożyczki jest dobrym pomysłem.

Połączenie kredytów

Niewątpliwie, dobrym pomysłem w wielu sytuacjach jest skorzystanie z połączenia kredytów. Polega to na zaciągnięciu tak zwanego kredytu konsolidacyjnego. Warto zauważyć, że jest to dosyć specyficzny kredyt. Generalnie, nie uzyskuje się dzięki niemu żadnych nowych funduszy. Zadaniem kredytu konsolidacyjnego jest ustanowienie dla klienta tylko jednej raty kredytowej. Klient, który zdecyduje się na taki kredyt ma od tego momentu tylko jednego wierzyciela i jedną ratę każdego miesiąca. Jednak nie to jest w tym najważniejsze.

Najistotniejsza są z pewnością wysokość oraz liczba rat kredytu. Jeśli chodzi o wysokość rat, jest ona relatywnie niska. Zaciąganie tego typu kredytu ma sens z racji tego, że klient ma mniejsze zobowiązania miesięczne niż przed jego wzięciem. Wzrasta więc znacząco liczba rat, gdyż tylko dzięki temu możliwe jest ich obniżenie.

Wydaje się więc, że kredyt konsolidacyjny to bardzo dobre rozwiązanie dla dłużników. Niemniej jednak, wielu nie decyduje się na nie, mając świadomość konieczności poniesienia większych kosztów. Banki bowiem zarabiają oczywiście na kredytach konsolidacyjnych. Dołączane są do nich bowiem opłaty wliczone w raty. Ostatecznie więc, po skonsolidowaniu kredytów dług klienta tak naprawdę jest większy niż wcześniej. Niemniej jednak, jest mniej odczuwalny, przez co można wyjść z długów bez przesadnych oszczędności czy też wizyt windykatorów lub komorników.