Kilka porad, które pomogą Ci zarabiać na kontraktach terminowych

Handel oparty na kontraktach terminowych nie należy do najłatwiejszych. Jeśli realnie myśli się o pomnożeniu kapitału za pomocą tego typu umów, nie wystarczy zdać się na intuicję oraz spryt. Niezbędne są przede wszystkim wiedza o tym, jak handlować i jak unikać zbędnego ryzyka przy podejmowaniu kolejnych ruchów inwestycyjnych. Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych porad, które wskażą Ci aspekty, na które szczególnie należy zwracać uwagę podczas zarabiania na kontraktach.

Kontrakty terminowe to w dużym uproszczeniu umowy sprzedaży, w których kupujący zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do zbycia s jasno i ściśle określonym czasie po równie precyzyjnie wskazanej w momencie zawarcia transakcji cenie, konkretnej liczby (ilości) instrumentu bazowego. Handel tego rodzaju nie należy do najpopularniejszych, ze względu na swój dość trudny (szczególnie dla początkujących) charakter. W najbliższym czasie może się to jednak zmienić. Sytuacja rynkowa będąca pokłosiem pandemii koronawirusa sprawiła, że część inwestorów jest poniekąd zmuszona zainteresować się innymi metodami zarobku. Kontrakty terminowe wydają się atrakcyjną alternatywą chociażby ze względu na fakt, że można za ich pomocą działać na rynku surowców. Uwagę traderów szczególnie przyciągną kontrakty na ropę naftową, która w ostatnich tygodniach jest bardzo tania i dla wielu inwestorów chce na niej realnie zarobić.

Zanim jednak zacznie się „zabawę” z kontraktami terminowymi (bez względu na to, czy instrumentem bazowym będą surowce, akcje czy inne aktywa), warto wiedzieć, co robić, a czego unikać, by móc realnie myśleć o pomnożeniu swojego początkowego kapitału.

Wybierz „swoje” aktywa

Inwestując za pomocą kontraktów terminowych, nie warto zawierać jednocześnie zbyt wielu umów, szczególnie jeśli każda z nich dotyczy innego instrumentu bazowego. O wiele bezpieczniej jest skupić się na tych aktywach, o których wiemy najwięcej i czujemy, że operacje z ich udziałem są w naszym przypadku najmniej ryzykowne. Widzisz, że wszyscy polecają działać na kontraktach na ropę naftową, ale Ty nie masz zielonego pojęcia, jakimi prawami rządzą się notowania tego surowca? Poszukaj więc innego, wygodniejszego dla Ciebie aktywu. Kontrakty terminowe można zawierać także na akcje, waluty czy indeksy giełdowe. Wybór jest więc całkiem spory.

Pamiętaj, nie ma traderów, którzy posiadają tak samą szeroką wiedzę oraz cenne doświadczenie w handlu wszystkimi możliwymi aktywami. Na start należy więc wybrać sobie maksymalnie kilka z nich i to nimi interesować się w największym stopniu.

Nigdy nie graj va banque

Podstawową zasadą inwestowania, nie tylko w oparciu o kontrakty terminowe, jest ochrona swojego kapitału i unikanie handlu va banque. Otwieranie zbyt wielu pozycji i zerowanie swojego początkowego salda nie ma nic wspólnego z rozważnym i analitycznym inwestowaniem. Takim ruchom bliżej do klasycznego hazardu. Pomnażanie kapitału jest ważne, ale jeszcze istotniejsze jest, by nie tracić (szczególnie w głupi sposób) tego, co już udało się zgromadzić.

Handluj cierpliwe według planu

Nigdy nie należy handlować pod wpływem emocji. Nerwy są najgorszym doradzą, dlatego trzeba je przez cały czas trzymać na wodzy. Zanim zainwestujesz pierwszą złotówkę, zakreśl własny plan handlu kontraktami. Zawrzyj w nim wszystkie możliwe scenariusze, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak zachować się, gdy sytuacja rynkowa przestanie być dla Ciebie korzystna. I cały czas inwestuj cierpliwie – nigdy nie nastawiaj na szybki zysk, trzymaj się planu i dogłębnie analizuj, co dzieje się na rynku.

Nigdy nie zostawaj w tyle z informacjami

Bez względu na to, jakimi instrumentami bazowymi interesujesz się w największym stopniu, nie dopuszczaj do sytuacji, gdy nie docierają do Ciebie kolejne informacje dotyczące handlu kontraktami. Każda, nawet pozornie najmniejsza wzmianka w tym temacie, może być dla Ciebie kluczowa. Warto wiedzieć, na jakie instrumenty wzrosły w ostatnim czasie kontrakty terminowe. Dla przykładu, na przełomie kwietnia i maja 2020 roku nieźle wyglądała sytuacja umów opierających się na złocie. Nie oznacza to, że musisz od razu wchodzić w ten rynek. Możesz go jednak analizować i zadecydować, czy nie warto spróbować na nim swoich sił. Cały czas pogłębiaj swoją wiedzę. Nie wiesz, kiedy będziesz w jakimś stopniu zmuszony do inwestycji w dane instrumenty. Jednocześnie nie daj się zwariować. Nie musisz przez całą dobę sprawdzać notowań i kolejnych doniesień medialnych. Wygospodaruj w ciągu dnia krótszą lub dłuższą chwilę na dokonanie analiz i codzienną prasówkę. Poświęcaj handlowi tylko ten czas, kiedy Twoją głowę nie zaprzątają inne obowiązki lub czynności.

Dodaj komentarz