Kawa czy herbata?

Spór stary i nierozstrzygnięty – co lepsze, smaczniejsze, zdrowsze: kawa czy herbata? Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, więc każdy ma prawo wybrać który trunek mu bardziej leży. Możemy jednak sprawdzić, jak na nasze zdrowie wpływa filiżanka kawy, a jak kubek herbaty. Przy okazji warto też przyjrzeć się historii obu napojów. Skąd się wzięła kawa, a kiedy wypito pierwszą herbatę? Jak oba napoje doszły do światowej dominacji?

Kawa – trochę historii

Kawa została odkryta w Afryce, konkretnie w Etiopii. Już trzy tysiące lat temu zaczęto ją tam uprawiać i wysyłać w świat. Kawa trafiała najpierw do krajów Arabskich, potem do Ameryki Południowej oraz Azji Wschodniej. W Europie kawa pojawiła się dość późno – najpierw odkryli ją Anglicy. Reszta kontynentu poznała na szeroką skalę kawę w 1683 roku dzięki najazdowi tureckiemu i oblężeniu Wiednia. W świcie króla Jana III Sobieskiego był Jerzy Franciszek Kulczycki, który dobrze znal kawę. Jako młodzieniec był obeznany z kulturą Turków, którzy kawę pijali już od kilkuset lat. Kulczycki wsławił się odwagą przy oblężeniu Wiednia, w nagrodę król pozwolił mu wybrać łup. Szlachcic wziął kilkaset worków z ziarnami kawy i otworzył pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Od tego czasu kariera kawy potoczyła się błyskawicznie i napój ten stał się znany na całym globie. Średnio w ciągu roku każdy człowiek wypija 70 filiżanek kawy przyrządzanych w domu czy kawiarniach przy pomocy kawiarek lub ekspresów ciśnieniowych, automatycznych i innych. Największym producentem kawy jest Brazylia.

Herbata – trochę historii

Pod względem pierwszeństwa herbata była pierwsza. Chińczycy zaczęli jej uprawę tysiąc lat przed tym jak Etiopczycy odkryli kawę. W Chinach stworzono w VIII wieku przed naszą erą dokument pt. „Święta księga herbaty”, w którym opisywano jak podawać i przyrządzać złoty trunek. Chińczycy nie chcieli dzielić się herbatą ze światem. Po kilkunastu stuleciach – między V a IX wiekiem naszej ery, herbata dotarła do Mongolii, Japonii i Tybetu. W Europie herbata pojawiła się dopiero w XVII wieku, czyli w podobnym okresie jak kawa. Cesarz Chin podarował ją w prezencie carowi Rosji Michałowi I Romanowowi w 1618 roku. Co ciekawe w Wielkiej Brytanii, znanej z miłości do herbaty i słynnego five o’clock, pierwsza pojawiła się kawa. Dopiero kilkanaście lat później Brytyjczycy zasmakowali się w herbacie.

 

Zalety kawy

Przeprowadzone na przestrzeni lat szereg badań potwierdzają, że picie kawy, wbrew obiegowej opinii, nie musi być szkodliwe, a wręcz przeciwnie – ma także dobry wpływ na nasz organizm. Doktor Marc Gunter z Londynu przeprowadził badania na ponad 500 tysiącach ludzi przez 16 lat. W ich wyniku ustalił, że Ci z badanych, którzy pili najwięcej kawy, mieli najmniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu. Kawa, podobnie jak herbata, zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-wieńcowych, bo zawiera przeciwutleniacze. Picie od dwóch do czterech filiżanek kawy, według badania z Holandii, obniża ryzyko choroby serca o 20 procent. Kawa może także chronić przed cukrzycą typu 2 (o ile jest pita bez cukru), chorobą Parkinsona czy niektórymi nowotworami. Poza tym pobudza organizm, zapobiega zmęczeniu mięśni, dobrze wpływa na trawienie.

>>Polecamy tu Krups ekspres do kawy: https://www.dolce-gusto.pl/machines<<

Zalety herbaty

Herbata zawiera przeciwutleniacze – związki walczące ze stanami zapalnymi w organizmie. Regularne picie herbaty może przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru. Herbata poprawia koncentrację i wpływa pozytywnie na proces pamięciowy. Zielona herbata pita co najmniej dwa razy dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. Zielona herbata także zwiększa gęstość kości, ma właściwości bakteriobójcze, wspomaga w leczeniu zapalenia nerek czy przy biegunkach. Dzięki niej kumuluje się w ciele witamina C. Zapobiega też tworzeniu się kamieni nerkowych. Ponadto, według Australijskich badań, których wyniki opublikowano w 2015 roku w „The Journal of Clinical Nutrition”, picie herbaty wydłuża życie – grupa kobiet w wieku 70-80 lat żyła dłużej, jeśli piła dwie filiżanki naparu dziennie. Według badaczy, może to być wynikiem zmiany DNA pod wpływem unikalnego składnika, który ma herbata. Naukowiec z Uniwersytetu w Uppsali odkryła, że regularne picie herbaty ma związek ze zmianami genetycznymi w 28 regionach genetycznych znanych z interakcji z rakiem lub przemianą estrogenów.

Wady kawy i herbaty

Oczywiście picie obu napojów może też mieć złe skutki dla zdrowia. Herbata i kawa barwią szkliwo zębów. Kawa spożywana w nadmiarze może zaszkodzić sercu, mieć moczopędny wpływ i wywołać skoki ciśnienia. Kawa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, może też negatywnie wpływać na płodność. Toksyczna dawka kawy to 1000 mg na dzień, czyli około 8 filiżanek naparu. Herbata w nadmiernych ilościach może zwiększać ryzyko pewnych chorób nowotworowych.

Zależnie od preferencji, niektórzy zaczynają dzień od zaparzenia herbaty, inni przygotowują sobie kawę rozpuszczalną czy z ekspresu ciśnieniowego. Jak wynika z badań, zarówno jedna, jak i druga grupa osób może dzięki temu nawykowi poprawiać swoje zdrowie. Który napar jest lepszy, pozostaje w dalszym ciągu kwestią nierozstrzygniętą