Kandydoza, czyli grzybicze zapalenie pochwy – jak leczyć?

Grzybica pochwy to przypadłość, którą zna większość kobiet. Wywołuje ją najczęściej grzyb Candidia, obecny w organizmie, a w sprzyjających warunkach prowadzący do infekcji. Aby potwierdzić chorobę, należy wybrać się do lekarza i wykonać badanie rozmazu wydzieliny pochwowej.

Jakie są objawy kandydozy?

Pierwsze objawy infekcji to zazwyczaj uporczywe swędzenie pochwy. Mogą pojawić się serowate, białe lub żółtawe upławy. Zaniepokoić powinien nieprzyjemny zapach z pochwy, a także ból w czasie stosunku płciowego. Pochwa i srom mogą być podrażnione i zaczerwienione. W przypadku zaobserwowania u siebie podobnych symptomów należy koniecznie udać się do lekarza, gdyż podobne objawy daje rzęsistkowica, a także inne choroby.

Leczenie grzybicy pochwy

Kuracja trwa od kilku, do kilkunastu dni. Najczęściej stosuje się globulki dopochwowe, żele, kremy lub tabletki. Choroba ma tendencje do częstych nawrotów – wtedy stosuje się leki przeciwgrzybiczne doustne. Wskazane jest przyjmowanie probiotyków, które wspomagają mikroflorę pochwy. Jeżeli grzybica powraca, konieczne jest unikanie czynników podwyższających ryzyko zachorowania, jak wizyty na basenie, czy saunie. Konieczne może okazać się przebadanie partnera seksualnego, który może być nosicielem Candidia. Grzybica pochwy nie jest skomplikowana w leczeniu. Najważniejsze jest nieprzerywanie leczenia przedwcześnie, tuż po ustąpieniu objawów. Należy stosować się do zaleceń lekarza.

Czy kandydozy można uniknąć?

Nie zawsze można uniknąć grzybicy, ale z pewnością udaje się ograniczyć częstotliwość jej występowania. Infekcji sprzyjają: osłabienie organizmu, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, anemia. Leczenie antybiotykami, antykoncepcja hormonalna czy ciąża, również podwyższają ryzyko wystąpienia choroby. Aby osłabiony organizm nie dopuszczał do zakażenia, należy przyjmować probiotyki ginekologiczne. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena, do której zalecane są środki z kwasem mlekowym. Bawełniana bielizna, niekorzystanie z cudzych ręczników, stały partner seksualny, ograniczenie przebywania w środowisku wilgotnym, jak np. basen – to sposoby na zmniejszenie ryzyka infekcji.