Jakie ogrodzenie wybrać do dużej powierzchni?

Budując dom, prędzej czy później, trzeba będzie podjąć decyzję, co do wyboru ogrodzenia. Mogą to być tradycyjne bądź nowoczesne rozwiązania, najważniejsze jednak, aby ogrodzenie było trwałe i ładne, nieskomplikowane podczas konserwacji, a także dobrze komponujące się z otoczeniem domu. Oczywiście dużą rolę przy podejmowaniu decyzji odgrywa aspekt finansowy. Na szczęście na rynku jest duży wybór ciekawych rozwiązań.

Ogrodzenie – tradycyjne czy nowoczesne?

Zanim podejmie się decyzję, co do wyboru ogrodzenia, należy sprawdzić, czy w miejscowości, w której znajduje się posesja, nie ma zagospodarowania przestrzennego, mówiącego o jego kształcie, wysokości, rodzaju materiału budowlanego itp. Wytyczne mogą bowiem nawiązywać do tradycji regionu lub okolicznej zabudowy. Jeśli takie są należy je uwzględnić już na etapie projektu.

Przy braku określonych wytycznych, ogrodzenie należy po prostu dopasować do naszego domu, rodzaju jego elewacji, kształtu, stylu w jaskim został wybudowany, a także charakteru ogrodu (istotny jest rodzaj nawierzchni) i otoczenia. Ogrodzenie to kosztowna inwestycja na lata, dlatego przy braku pomysłu, warto zwrócić się o pomoc do architekta krajobrazu.

Wybór ogrodzenia pod względem praktycznym, zależny jest od okolicy w jakiej stoi dom, czy jest tak kurz z ulicy, hałas – w takiej sytuacji wskazane będzie szczelne ogrodzenie, czy może lepszym wyborem będzie ażurowe, które nie zasłoni pięknych widoków. W miejscowościach o zwartej zabudowie, dominują niższe ogrodzenia, jedynie zarysowujące granice działki. W przypadku domów nieco bardziej oddalonych od siebie, ogrodzenia są solidniejsze, lepiej izolujące, znacznie bezpieczniejsze.

Oczywiście ogrodzenie nie musi być jednolite na całej działce. Na ogół część frontowa zbudowana jest z reprezentacyjnych przęseł na podmurówce, a pozostała część wykonana jest z siatki rozciągniętej na słupkach. Takie rozwiązanie nie przytłacza i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Typy ogrodzeń i rodzaje materiałów

Na rynku jest wiele typów ogrodzeń, które mogą być zbudowane z różnych rodzajów materiałów. Najpopularniejsze są te zbudowane z przęseł – metalowych lub drewnianych, które oparte są na solidnej podmurówce wylanej z betonu lub zrobionej z cegieł albo bloczków.

Raczej nie stosuje się pełnych murowanych płotów, bez ażurowych przęseł lub paneli, bo są po prostu zbyt ciężki, nieestetyczne, a do tego dają dużo cienia, co nie koniecznie dobrze wpływa na niektóre typy roślin. Z tego też względu, takie materiały jak kamień, beton czy ceramika, łączy się na ogół z lżejszymi elementami, np. metalowymi lub drewnianymi.

Najczęściej przy aranżacji ogrodzenia sięga się po:

1. Ogrodzenia drewniane:

– wykonane są z gotowych przęseł, desek, sztachet, paneli lamelowych, zabezpieczonych bali,
– mają bogate wzornictwo, mogą być pełne lub ażurowe,
– pełnią funkcję ozdobną,
– są najmniej trwałym typem ogrodzenia, wymagają sporo pielęgnacji.

2. Ogrodzenia metalowe:

– mają postać przęseł ze stalowych prętów, rur lub kształtowników,
– często przybierają nowoczesny charakter,
– siatka z rolki rozpięta na słupach, bądź panele z siatki to jedno z najtańszych rozwiązań,
– panele z siatki z cienkich prętów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo to droższe i stabilniejsze rozwiązanie, ale też estetyczniejsze i dostępne w różnych kolorach,
– artystyczne, kute ręcznie wyroby ze stali, charakteryzujące się najczęściej bogatymi zdobieniami, według indywidulanych potrzeb, to niestety drogie rozwiązanie.

3. Gabiony

– to prostopadłościenne kosze ze stalowego drutu ocynkowanego ogniowo, które wypełnione są kamieniami, gruzem, drewnem lub szkłem,
– mają coraz więcej zwolenników,
– dobrze komponują się z nowoczesnymi ogrodami,
– są stabilne i szczelne,
– ich wygląd zależy od rodzaju użytej siatki, materiału wypełniającego oraz konfiguracji koszy z przęsłami.

4. Ogrodzenie murowane

– wykonane są z różnego typu cegieł, bloczków betonowych oraz silikatowych, kamienia,
– najtrwalszy jest granit, kwarcyt, porfir, bazalt i sjenit,
– dekoracyjnym materiałem jest piaskowiec i wapień, mają chropowatą powierzchnię oraz ciepły kolor,
– najczęściej murowane ogrodzenia budowane są z bloków ciosanych i łupanych o regularnych kształtach, alternatywą dla nich są bloczki silikatowe i betonowe, których montaż jest dużo łatwiejszy.

Ogrodzenie pełni przede wszystkim funkcję ochroną, ale też nie można zapominać o jego estetyce, bowiem jest wizytówką domu i ważnym elementem architektonicznym. Dokonując jego wyboru, warto wybrać to najlepiej pasujące do domu, ogrodu oraz otoczenia. Należy uważać ze zdobieniami i ciemnymi, odważnymi kolorami.