Jak elegancko wykończyć komin? Poznaj najlepsze sposoby

Część komina wystająca ponad dach pełni nie tylko rolę funkcjonalną, komina wentylacyjnego lub dymowego, ale również estetyczną, wszak jako widzialny element musi komponować się zarówno z wykończeniem dachu, jak i aranżacją całej elewacji. Do tego dochodzi jeszcze trwałość materiału przeznaczonego do wykończenia. Musi on posiadać wyjątkową wytrzymałość z jednej strony na bardzo wysoką, a z drugiej skrajnie niską temperaturę. Na szczęście są materiały spełniające te restrykcyjne kryteria, a jednym z nich jest kamień elewacyjny naturalny.

Wykończenie komina w kamieniu – idealne do tradycyjnych aranżacji

Komin jest elementem wyeksponowanym, dlatego musi być wykończony w sposób estetyczny. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, że od środka nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur w okresie grzewczym, natomiast od zewnątrz działa na niego czasem skrajnie ujemna temperatura. Zatem materiał musi być niezwykle wytrzymały. Solidny kamień elewacyjny naturalny może sprawdzić się tu doskonale. Warto postawić na łupek kwarcytowy. Doskonale podkreśla on charakter wiejskiego domu krytego gontem bitumicznym bądź strzechą zabezpieczaną ogniowo i biologicznie. Miejsce łączenia płyt kamiennych koniecznie trzeba zabezpieczyć zaprawą do fugowania. Z kolei po wykonaniu wykończenia komina trzeba go dwukrotnie pokryć preparatem hydrofobowym w pewnym odstępie czasu. Dzięki takim zabiegom komin pokryty kamieniem elewacyjnym będzie szczelny i chroniony przed deszczem, mrozem i innymi niekorzystnymi czynnikami, w tym pękaniem. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli komin jest szeroki to nad nim musi znaleźć się obróbka w kształcie ostrosłupa, czyli swego rodzaju daszek kominowy, po którym będzie spływała woda i warstwy śniegu, zapobiegając jego gromadzeniu się.

Komin pokryty płytami włóknowo-cementowymi – dopasowany do pokrycia dachu

Kolejnym materiałem, jaki można wykorzystać do wykończenia komina są płyty włóknowo-cementowe. Taka powierzchnia pokrycia wymaga zastosowania odpowiedniej izolacji. Montuje się ją na ruszcie z metalowych kątowników. Dodatkowo pomiędzy płytami a ścianą komina trzeba zachować niewielką szczelinę, umożliwiającą wentylację. Warto podkreślić, że tego rodzaju wykończenie komina może być wbrew pozorom bardzo eleganckie, a to dlatego, że są lakierowane, a mogą być nawet pokryte kruszywem kamiennym. Zatem jest to rozwiązanie uniwersalne do wielu elewacji, zarówno tych bardziej nowoczesnych, jak i tradycyjnych.

Tradycyjny komin z pełnej cegły klinkierowej lub płytki klinkierowej – odporny na skrajne warunki

Chyba najbardziej powszechnym rodzajem wykończenia zewnętrznej części komina jest cegła klinkierowa lub płytka klinkierowa. W pierwszym przypadku wykonanie jest bardziej czasochłonne. Wymaga stosowania specjalnej zaprawy i spoin do klinkieru. Wybór płytki klinkierowej pozwala wykonać wykończenie w krótkim czasie, a do tego materiał jest lekki i posiada taką samą wytrzymałość na warunki atmosferyczne jak cegła klinkierowa. Dzięki lekkości płytek można nimi pokrywać również bardzo wysokie kominy. Warto zauważyć, że klinkier doskonale komponuje się z dachówką ceramiczną, bitumiczną, a także blachodachówką. Ze względu na szeroki wybór kolorystyczny może stanowić kontrast dla pokrycia dachowego lub go dopełniać, wtapiając się w tło.

A może komin wykończony tynkiem?

Eleganckim wykończeniem komina może być po prostu otynkowanie go. Tutaj stosuje się zarówno tynki cementowo-warstwowe, jak i cementowo-wapienne. Pierwszy z nich jest bardziej polecany, ze względu na odporność na wilgoć. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie jest to wykończenie trwałe. Oczywiście pozwala dobrać wykończenie komina monochromatycznie do elewacji budynku, jednak wymaga odnawiania. Podobnie, jak w przypadku elewacji stosuje się tu warstwę podkładu oraz warstwę wierzchnią. Tynk można również malować na dowolny kolor i wykorzystać do tego jedną z farb odpornych na warunki atmosferyczne, czyli najlepiej silikonową lub silikonowo-akrylową. Można również zastosować ocieplenie komina takie jak w przypadku ścian domu, czyli w postaci płyt styropianowych przyklejanych na zaprawę bądź wełny mocowanej przy pomocy kotew. W takim przypadku do wykończenia można zastosować tynk cienkowarstwowy identyczny jak na elewacji.

Przedstawione sposoby wykończenia komina są najpopularniejsze. Decydując się na dom w tradycyjnym stylu warto wybrać kamień elewacyjny do wykończenia. W przypadku stylistyki glamour można zdecydować się na wykończenie w granicie, wszak jest to materiał wysoce odporny na działanie wysokiej temperatury i stosowany również do ozdoby domowych kominków. W tym przypadku oczywiście musi zostać poddany właściwej impregnacji.