Czym grodzi chodzenie w źle dobranych butach?

Źle dobrane buty powodują nie tylko chwilowy dyskomfort, ale często też długotrwałe problemy i to nie tylko ze stopami. Zobacz, co może Ci grozić, kiedy nosisz źle dobrane buty. Lista problemów jest naprawdę długa.

Różnego rodzaju schorzenia stóp dotykają nawet 40% Polaków, a winę za taki stan rzeczy w dużej mierze ponoszą źle dobrane buty. Na porządku dziennym są otarcia, pęcherze, halluksy i inne zmiany zwyrodnieniowe.

Bolesne otarcia

Do otarć może dochodzić zarówno wtedy, gdy nosisz zbyt małe buty, jak i w momencie, kiedy zakładasz za dużo obuwie. Otarcia często bardzo trudno się goją, a w dodatku są wyjątkowo bolesne, więc przez czas gojenia nie można założyć zakrytego obuwia. Zaklejanie otarć plastrem często utrudnia gojenie i wydłuża czas regeneracji skóry.

Przeciążenie stawów

Nieodpowiednio dobrane buty mogą powodować bóle stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Wybierając damskie buty na obcasie z szerokiej oferty jak na 7buty.pl/damskie/buty-na-obcasie sprawdź przy pierwszym włożeniu czy pasują do stóp. Kiedy przez wiele godzin chodzisz w niewygodnych butach na wysokim obcasie lub na koturnie, to możesz zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe i drętwienie całych stóp lub tylko palców.

Nagnioty

Długotrwałe noszenie uciskającego obuwia może doprowadzić do pojawienia się nagniotków, czyli fragmentów zgrubiałej skóry. Nagnioty mogą się pojawić zarówno na piętach, jak i na palcach, a także na podbiciach stóp. Jeżeli chcesz uniknąć tego problemu, z pewnością warto wybierać wygodne buty ze skóry. Jeśli na co dzień nosisz buty na obcasie i obawiasz się nagniotów, zanim kupisz kolejną parę obuwia, sprawdź dokładnie wszystkie modele dostępne na rynku. Niektóre buty mają właściwości wręcz ortopedyczne, więc będą przeciwdziałać pojawianiu się nagniotów.

Halluksy

Halluksy to zwyrodnienia spowodowane najczęściej noszeniem źle dobranego obuwia. Leczenie jest zwykle długotrwałe i nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty, więc lepiej w takim przypadku zapobiegać powstawaniu halluksów, niż je później leczyć.

Zwyrodnienia stawów nóg i bioder

Noszenie źle dobranego obuwia może doprowadzić nie tylko do powstawania halluksów, ale też zwyrodnień w obrębie stawów skokowych, a także do zwyrodnień stawów kolanowych, a nawet biodrowych. Jeśli ciężar ciała jest źle rozkładany na stopach, to po jakimś czasie stawy po prostu nie wytrzymują i się deformują.

Problemy z więzadłami

Złe ułożenie stóp doprowadza do różnego rodzaju problemów z więzadłami. Na porządku dziennym są zerwane lub naderwane więzadła, a problem ten jest bardzo bolesny.

Zaburzony dopływ krwi

Jeśli buty zbytnio uciskają stopy, to może to doprowadzić do zaburzenia przepływu krwi. Stopy będą przez to niedotlenione, a to może doprowadzić do problemów z żyłami i tętnicami.

Skręcenie kostki

Podczas aktywności fizycznej uprawianej w butach, które nie stabilizują odpowiednio kostek, może dojść do ich skręcenia. Jeśli ustawisz kostkę niepoprawnie względem ustawienia całej nogi, to bardzo prawdopodobne jest, że skręcisz staw, a to bardzo bolesne i wymaga przynajmniej kilku dni rekonwalescencji.

Brzydki wygląd stóp

Buty zbyt ciasne, zbyt duże lub wykonane z odpowiedniego materiału pogarszają wygląd Twoich stóp. Odciski i otarcia sprawiają, że Twoje stopy wyglądają po prostu bardzo nieestetycznie, a później wstyd je pokazać w odkrytych butach.

Rozchodzenie się kości śródstopia

Gdy notorycznie chodzisz w zbyt dużych butach i stopa nie ma odpowiedniej stabilizacji, to może to się to skończyć rozejściem się kości śródstopia i tym samym poszerzeniem Twoich stóp.

Wszystkie z wyżej opisanych problemów wpływają nie tylko na zdrowie, ale też na ogólne samopoczucie i samoocenę. Od tych problemów możesz się uchronić właściwie tylko w jeden sposób – kupując dobre buty. Porównaj je na 7buty.pl.