Co warto wiedzieć o docieplaniu domów?

Docieplenie domu pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. W tym celu możemy skorzystać z tworzyw takich jak wełna mineralna lub styropian. Zanim jednak przystąpimy do prac remontowych, przygotujmy ściany tak, by nie było na nich brudu i wilgoci.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia budynku?

Do ocieplania budynków zazwyczaj używa się dwóch rodzajów tworzyw ‒ wełny mineralnej lub styropianu. Świetnie sprawdzają się one także podczas ocieplania podłóg i dachów. Warto jednak pamiętać, że każdy z elementów budowli ma swoje określone wymagania, do których należy dobrać materiał izolacyjny. Bez względu na to, czy docieplamy dom jednorodzinny, czy niewielki budynek gospodarczy, którego podstawą jest płyta warstwowa, niemal zawsze stajemy przed wyborem – wełna mineralna czy styropian?

Wełna mineralna dobrze chroni przed zimnem. Używana jest nie tylko do izolacji cieplnej, ale i do wygłuszania pomieszczeń (np. studiów nagraniowych). Tworzywo to tłumi dźwięki i łatwo dostosowuje się do miejsca, w którym jest montowane. Dobrze znosi wysoką temperaturę, lecz za to fatalnie reaguje na wilgoć. Jeżeli dłuższy czas będzie miało styczność z wodą, to utraci swoje właściwości. Z kolei styropian służy głównie do izolacji przegród poziomych i ścian. Jest lekki, więc można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce. W odróżnieniu od wełny nie nasiąka wodą i daje się łatwo obrobić i zamontować. Jego zaletą jest również to, że jest nieinwazyjny dla skóry i błon śluzowych, można więc z nim pracować bez konieczności korzystania ze specjalistycznej odzieży. Oprócz tego jest odporny na ściskanie.

Jak przygotować dom przed dociepleniem?

W pierwszej kolejności warto zadbać o stan podłoża. Jego jakość będzie mieć kluczowe znaczenie dla trwałości całego docieplenia. Aby sprawdzić, w jakim jest stanie, należy zacząć od obstukania tynku. W przypadku, gdy tynk nie trzyma się podłoża, usłyszymy specyficzny głuchy dźwięk. W takim przypadku konieczne będzie skucie tynku z całej powierzchni ściany lub przynajmniej z niektórych jej fragmentów. Wskazane jest także sprawdzenie przyczepności ocieplanej powierzchni poprzez przyklejenie do niej fragmentu danego materiału ociepleniowego. Jeżeli po trzech dniach oderwiemy go od niej, oznacza to, że podłoże jest wytrzymałe. Jeśli jednak po oderwaniu styropianu odpadnie również kawałek tynku, to znaczy, że należy skuć tę powierzchnię.

Przed zamontowaniem materiału ociepleniowego należy osuszyć i oczyścić ścianę. Jeżeli jest jedynie nieco wilgotna od deszczu, to wystarczy odczekać kilka dni. Nie powinny znajdować się na niej żadne zabrudzenia, gdyż osłabią one przyczepność kleju i tym samym mocowanie płyt ociepleniowych. Do oczyszczania ściany można użyć szczotki i ciepłej wody z dodatkiem środków czyszczących. W ten sposób pozbędziemy się plam i zacieków. Pamiętajmy jednak, by po wszystkim dobrze osuszyć elewację.