Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu

Brak okresu to charakterystyczny objaw ciąży, jednak czasami może on zwiastować poważne choroby. Jeśli masz regularne cykle miesiączkowe, a mimo to miesiączka się spóźnia, powinien to być powód do niepokoju. Jakie mogą być inne przyczyny braku okresu? Czy jest się czym martwić?

Zaburzenia hormonalne

Jeśli masz pewność, że nie jesteś w ciąży, warto zrobić badania pod kątem hormonów. Przyczyną braku okresu może być bowiem zaburzenie stężenia hormonów płciowych, np. estrogenu czy testosteronu, a także tarczycowych. Bardzo częstą przyczyną zaburzeń miesiączkowania jest zespół policystycznych jajników. Jest to schorzenie, obejmujące m. in. zaburzenia syntezy estradiolu z nadmiarem testosteronu, insulinooporność czy dziedziczną otyłość. Wizyta u lekarza jest wskazana, ponieważ zespół ten może być przyczyną naszej niepłodności!

Nieprawidłowa waga ciała

Zarówno niedowaga, jak i otyłość mogą powodować spóźnianie się okresu. Jest to związane z nieprawidłową ilością tłuszczu w organizmie, ponieważ nasza przysadka mózgowa potrzebuje energii, by produkować hormony. Jeśli tkanka tłuszczowa w organizmie spada poniżej 16% zwykle miesiączkowanie zostaje zatrzymane. Zaburzenia cyklu mogą występować również w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. 

Stres

Współcześnie nietrudno o stresujące sytuacje. Problemy w pracy, kłótnie w domu, choroba bliskich. Kiedy żyjemy w stresie, wzrasta u nas poziom prolaktyny. Jeśli jest jej w naszym organizmie za dużo, zatrzymuje ona owulację, co bezpośrednio przekłada się również na długość cyklu miesiączkowego.

Ostawienie pigułek antykoncepcyjnych

Przy odstawieniu pigułek zmienia się równowaga hormonalna w naszym organizmie. Wówczas bardzo często zdarzają się nieregularne cykle, a także brak okresu. Aby organizm powrócił do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje trochę czasu. 

Menopauza

Jeśli jesteś koło pięćdziesiątki i okres się spóźnia, być może przyczyną jest nadchodząca menopauza? Zwykle okres klimakterium dotyczy kobiet w wieku 50-51 lat, czasem jednak zdarza się, że menopauza zaczyna się już po 40. Jeśli czujesz uderzenia gorąca, jesteś rozdrażniona, cierpisz na bezsenność lub nadmierną potliwość (zwłaszcza w nocy), wszystko wskazuje na to, że zaczyna się menopauza. 

Infekcje intymne

Co prawda, zaburzenia cyklu nie mają bezpośredniego związku z infekcjami intymnymi, ponieważ żadna infekcja nie daje takiego objawu. Jednak nieleczone dolegliwości mogą w końcu przerodzić się w poważniejsze choroby, które w konsekwencji mogą prowadzić do zaburzeń. 

Czynniki genetyczne

Czasami brak okresu może mieć związek z różnego rodzaju aberracjami chromosomalnymi czy innymi mutacjami genetycznymi. Wówczas objawami może być wcześniejsze ustanie funkcji jajników, brak miesiączki oraz inne dolegliwości związane z cyklem. Warto wówczas wykonać badanie cytogenetyczne.

Zmiana stref czasowych

Jeśli często podróżujemy za granicę, nasz zegar biologiczny zostaje zaburzony w związku ze zmianami stref czasowych. Zaburzenia dobowego rytmu powodują rozregulowanie pracy organów, które odpowiadają za wydzielanie hormonów. Te z kolei wpływają na nasz cykl.